Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                             

                 Гр. ЛОМ, 26.04.2017 година

 

               В   И М Е Т О   НА   Н А Р О Д А

 

         Ломският районен съд, наказателна колегия,в открито съдебно заседание на  двадесет и шести април  две  хиляди  и     седемнадесета   година, в състав:

                  

                               РЕДСЕДАТЕЛ: КАТЯ ЦВЕТАНОВА

 

При   секретаря      Л.П.     и с участието на прокурор  при ЛРП   В. И.               и докладвано от   съдия  Цветанова  АНД № 208 по описа за 2017 година на ЛРС, за  да  се  произнесе  взе предвид   следното:  

        

Производството е по реда на чл. 375 и следващите от Наказателно-процесуалния кодекс.

Съдебното производство по делото е образувано във връзка с Постановление на Районна прокуратура - Лом, с което се предлага обвиняемият   И.Н.Н. *** , неосъждан, да бъде освободен от наказателна отговорност и да му се наложи административно наказание на основание член 78а от Наказателния кодекс във връзка с разследването по Бързо  производство № 231/2017 година по описа на РУ на МВР – Лом, за това, че на  14.04.2017 г. в гр. лом около 18.20 ч. по ул.”..”,  управлявал МПС –  мотоциклет м. „Хонда”, м. SHHFIFJV, което не е регистрирано по надлежиния ред-на мотоциклета няма поставена регистрационна табела  – престъпление по чл. 345,ал.2 във вр. с чл.345,ал.1  от НК.

Районна прокуратура Лом – редовно призовани, явява се  прокурор В.  И.. Поддържа постановлението,   по същество изразява становище, че събраните доказателства обслужват обвинителната теза, доколкото сочат извършено от обвиняемия престъпление по чл. 345,ал.2 от НК. Моли съдът да го признае за виновен. Намира, че са налице предпоставките по чл. 78а от НК и изтъква, че през призмата на събраните по делото доказателства на обвиняемия следва да бъде наложено минимално административно наказание.   

    Обвиняемият – редовно призован, не  се явява лично. Делото се гледа в негово отсъствие,при условията на чл.378, ал.1 НПК.

Съдът с оглед събраните доказателства в делото от досъдебното производство и по време на съдебното следствие, намира за установена следната фактическа обстановка:

Обвиняемият   И.Н.Н. с ЕГН ********** *** е българин, български гражданин, с висше образование,  неосъждан.

На 14.04.2017 г.      – полицейски служител при РУ на МВР –Лом, изпълнявайки задълженията си, спрял за проверка водача  в  гр. Лом подсъдимият който управлявал  мотоциклет м. Хонда.При проверката се установило,че МПС не е регистрирано по надлежния ред и няма поставена регистрационна табела.

В хода на разследването е установено, че на   Н. е бил съставен АУАН за това, че управлява автомобил,  не регистрирано по надлежия ред мотоциклет.

Обвиняемият признава констатираното от проверяващите,че е управлявал МПС в момента на проверката.

ПО ДОКАЗАТЕЛСТВАТА:

Изложената фактическа обстановка съда прие за установена въз основа на събраните доказателства в хода на БП. Същите са достатъчни и по безспорен начин установяват описаната фактическа обстановка в постановлението на прокурора, авторството на деянието и вината на обвиняемия   И.Н.Н..

ОТ ПРАВНА СТРАНА:

Непосредствен обект за престъплението по чл. 345 от НК са обществените отношения във връзка с регистрирането на моторни превозни средства. Законът за движение по пътищата императивно установява, че по пътищата, отворени за обществено ползване се допускат само моторни превозни средства, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определени за това места. Редът за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на моторни превозни средства и ремаркета, теглени от тях, се определя с наредба на министъра на вътрешните работи, съгласувана с министъра на транспорта и министъра на отбраната. Предмет на престъплението е управлението на мотоциклет не регистриран по съответния ред и без да има поставена регистрационна табела.   Престъплението е на просто извършване и за неговото довършване не е нужно да са извлечени облаги или други ползи. Субект на разглежданото престъплението може да бъде всяко наказателноотговорно лице (собственика на МПС или всеки, който го управлява). Престъплението по чл. 345,ал.2 от НК   на изпълнителното деяние ще е осъществено от субективна страна, когато деецът е съзнавал, че управлява МПС, което не е регистрирано и няма поставена регистрационна табела.   

От обективна страна обвиняемият е извършил престъпление по чл. 345, ал.2 във вр. с ал.1 от НК, тъй като на  14.04.2017 г. управлява мотоциклет м. Хонда в гр. Лом   което не е регистрирано по надлежиния ред и няма поставена регистрационна табела.   

Обвиняемият е вменяем, следователно е наказателно отговорно лице.

От субективна страна, престъплението може да бъде извършено само с пряк умисъл. За съставомерността на деянието от субективна страна е достатъчно обвиняемият да е знаел, че не е регистрирано  МПС-то и няма поставен контролен знак   издадени за него.  

Предвид горното, съдът прецени, че с  действията си обвиняемия   е осъществил състава на престъпление по чл. 345,ал.2 във вр. с ал.1 от Наказателния кодекс.  

Съдът приема също, че в постановлението на Районна прокуратура правилно се приема, че са налице предпоставки за освобождаване от наказателна отговорност и налагане на административно наказание на обвиняемия за извършеното от него престъпление по реда на Глава ХХVІІІ от Наказателно-процесуалния кодекс. За престъплението, извършено от обвиняемият, законът предвижда наказание лишаване от свобода до една година или с глоба от 500 до 1000 лева. Според чл. 78а, ал. 1 от НК пълнолетно лице се освобождава от наказателна отговорност от съда и му се налага наказание глоба от 1000 до 5000 лева, когато за престъплението се предвижда наказание лишаване от свобода до три години или друго по-леко наказание, когато е умишлено, ако дееца не е осъждан за престъпление от общ характер.

По делото е установено, че обвиняемият до момента не е осъждан и не е освобождаван по реда на чл. 78а, ал. 1 от Наказателния кодекс от наказателна отговорност, а и няма причинени от престъплението имуществени вреди.

Според съда преценката на държавното обвинение е правилна и са налице всички основания обвиняемия да бъде освободен от наказателна отговорност, като му се наложи административно наказание на основание чл. 78а, ал. 1 от НК.

С оглед наказанието:

Фактът, че обвиняемия не е осъждан е основание за разглеждане на делото по реда на тази глава. По тази причина няма как да бъде взето предвид като смекчаващо отговорността обстоятелство това, че е неосъждан. Като смекчаващо обстоятелство обаче безспорно следва да се вземе предвид съдействието му за разкриване на фактите по делото. Не са налице отегчаващи отговорността обстоятелства. Като взе предвид смекчаващото отговорността обстоятелство и семейното, материалното и имуществено състояние на обвиняемия Н., съдът прецени, че следва да му наложи минималното наказание, предвидено по закон - глоба в размер на 1 000 лева.

В хода на досъдебното производство на обвиняемия е взета мярка за неотклонение „Подписка”, която предвид разпоредбата на чл. 309, ал. 2 от Наказателно-процесуалния кодекс, съдът следва да отмени.

   

Воден от горното и на основание чл. 378, ал. 4, т. 1 от Наказателно-процесуалния кодекс СЪДЪТ

 

Р  Е  Ш  И :

 

ПРИЗНАВА    И.Н.Н. с ЕГН **********,  роден на *** *** с ЕГН **********   за ВИНОВЕН в това, че на  14.04.2017 г. в гр. Лом около 18.20 ч. по ул.”..”,  управлявал МПС –  мотоциклет м. „Хонда”, м. SHHFIFJV, което не е регистрирано по надлежиния ред и на него  няма поставена регистрационна табела  – престъпление по чл. 345,ал.2 във вр. с чл.345,ал.1   от Наказателния кодекс на Република България, като на основание чл. 78а, ал. 1 от Наказателния кодекс го ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност за извършеното от него престъпление и му налага административно наказание ГЛОБА в размер на 1000 (ХИЛЯДА /ЛЕВА, която същия да заплати в полза на държавата по сметка на Районен съд - Лом.

ОТМЕНЯ наложената в досъдебното производство мярка за неотклонение „Подписка” на обвиняемия И.Н.Н. .

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване или протест пред Окръжен съд – Монтана по реда на Глава 24 от Наказателно-процесуалния кодекс в 15-дневен срок, считано от днес за ЛРП и от съобщението на подсъдимия.

РАЙОНЕН СЪДИЯ: