Р   Е   Ш   Е  Н   И   Е

                                       

 

                                          Гр.Лом, 14.05.2014г.

                     

 

                       В   И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

 

      Ломски районен съд, седми наказателен състав, в открито съдебно заседание на четиринадесети април две хиляди и четиринадесета, година, в състав :

                                                                   

                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ : Б.ИВАНОВА

 

 

     при секретаря Д.Ц., като се запозна с докладваното от съдията Иванова АНД № 132/14г. по описа на ЛРС, за да се произнесе взе предвид следното :

 

      С Наказателно постановление № ПО-05-205 от 03.02.2014г. на Директора на РЗИ гр.Монтана д-р Д. Караилиева на жалбоподателят Б.Г.Б. с ЕГН ********** ***, ръководител на дрогерия на „Аптека” ЕООД с.Септемврийци, обл.Монтана, на осн. чл.287, ал.3 във вр. с ал.1 от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 5 000лв /пет хиляди лева/, за извършено нарушение на чл.6, т.3 във вр. с чл.2 и чл.10, т.1 от Наредба № 29 от 09.12.2008г. за условията и реда за организация на работата в дрогерията, което обжалва, с молба да бъде отменено изцяло, като незаконосъобразно.

        В с.з. жалбоподателката редовно призована не се явява, изпраща процесуален представител – адв.Ивац Митов от ВАК, който от нейно име поддържа жалбата и моли съда да отмени издаденото НП, като незаконосъобразно.

        Въззиваемият не се явява  изпраща процесуален представител–ст. юрисконсулт Станислава Стоянова, която взема становище за неоснователност на жалбата.

        Доказателствата по делото са писмени и гласни.

        Съдът, след като се запозна със събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната взаимна връзка и съвкупност, както и във връзка с доводите и становищата на страните, намери за установено следното :

        С Наказателно постановление № ПО-05-205 от 03.02.2014г. на Директора на РЗИ гр.Монтана д-р Д. Караилиева на жалбоподателката Б.Г.Б. ***, на осн. чл.287, ал.3 във вр. с ал.1 от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 5 000лв /пет хиляди лева/ за извършено нарушение на чл.6, т.3 във вр. с чл.2 и чл.10, т.1 от Наредба № 29 от 09.12.2008г. за условията и реда за организация на работата в дрогерията, а именно за това, че при извършена проверка на 25.11.2013г. в дрогерия на „Аптека” ЕООД с.Септемврийци, общ.Вълчедръм, обл.Монтана, в присъствието на Я.И.С. на длъжност оператор въвеждане на данни /по нейна информация/, работеща в дрогерията е констатирано съхранение на лекарствени продукти, които се отпускат по лекарско предписание. Същите са намерение в затворени шкафове в търговската зала. Иззети са 15бр. фактури, от които се установява, че през м.октомври и ноември 2013г. са закупени и доставени в обекта лекарствени продукти, част от които се отпускат само по лекарско предписание. Част от лекарствените продукти, които се отпускат по лекарско предписание са описани, както следва : 1 опаковка „Бетаглог ЗОК” 50мг, опаковка „Бетаглог ЗОК” 100мт, 3 опаковки „Ксилометазолин” 0,05%, 1 опаковка „Фуроталгин”, 3 опаковки „Натриев бензоат” и др.

        В с.з. процесуалният представител на жалбоподателката поддържа подадената от нейно име жалба, като моли съда да отмени издаденото НП изцяло като незаконосъобразно, поради допуснати съществени процесуални нарушение в хода на проведеното административнонаказателно производство. Наред с това взема становище за недоказаност на административното нарушение и липса на установяване на последното по безспорен и категоричен начин.

        Процесуалният представител на въззиваемият моли съда да постанови решение с което потвърди изцяло издаденото НП като правилно и законосъобразно, тъй като нарушението е доказано по безспорен и категоричен начин.

        Депозираната жалба е процесуално допустима, подадена от лице имащо правен интерес и в предвиденият от закона 7-дневен срок.

        Разгледана по същество е неоснователна.

        На 25.11.2013г. Директора на РЗИ гр.Монтана д-р Д. Караилиева и св.Р. Славчева – гл.инспектор РЗИ гр.Монтана извършили проверка в обект в с.Септемврийци, обл.Монтана регистриран като дрогерия, клон на „Аптека” ЕООД във връзка с подаден сигнал за нарушения от Служба ДАНС. На място проверяващите установили, че в търговската зала на обекта се намира св.Я.И.С., която била пред компютъра и се представила като оператор въвеждане на данни. Проверяващите се легитимирали и обяснили, че идват на проверка. В момента на пристигането им, както и по време на проверката  дрогерията не била посетена от клиенти. Св.С. обяснила на проверяващите, че лицето което продава в дрогерията в момента отсъства. Служителите на РЗИ гр.Монтана установили, че разрешението за дейността на дрогерията е издадено на името на Б.Г.Б. и „Аптека” ЕООД, като ръководител на дрогерията е Б.Г.Б. ***. Последната не се намирала в дрогерията. По време на проверката проверяващите намерили лекарствени продукти, които се отпускат по лекарско предписани, като същите били в затворени шкафове в търговската зала. За извършената проверка и констатациите от нея бил изготвен Протокол от 25.11.2013г. в който проверяващите описали част от намерените лекарствени продукти, които се отпускат само по лекарско предписание, като : 1 опаковка „Бетаглог ЗОК” 50мг, опаковка „Бетаглог ЗОК” 100мт, 3 опаковки „Ксилометазолин” 0,05%, 1 опаковка „Фуроталгин”, 3 опаковки „Натриев бензоат” и др., както и обстоятелството, че проверката се извършва в присъствието на св.Я.С. – оператор въвеждане на данни в „Аптека” ЕООД гр.Лом.  Наред с това проверяващите намерили и иззели 15бр. фактури, от които е видно, че през м.октомври и м.ноември 2013г. са закупени и доставени в обекта лекарствени продукти, част от които се отпускат само по лекарско предписание. Иззетите фактури били издадени на името на дрогерията в с.Септемврийци, обл.Монтана, като в тях е описано, че всички доставки са именно за тази дрогерия, която е клон на „Аптека” ЕООД.  Св.С. била приканена да подпише протокола, но последната отказала, при което отказът и бил удостоверен с подписа на св.Емил Илиев.

          На 03.12.2013г. до жалбоподателката била изпратена писмена покана, с която била приканена да се яви на 13.12.2013г. в 14,30ч. в РЗИ гр.Монтана за съставяне на АУАН. Видно от приложената обратна разписка поканата била получена лично от Б. на 05.12.2013г. Тъй като на посочената в поканата дата жалбоподателката не се явила, то на следващият ден – 14.12.2013г. св. д-р Р.С. в присъствието на св. д-р И.П. съставила АУАН в отсъствието на Б., в който описала констатираното по време на проверката от 25.11.2013г. административно нарушение на чл.6, т.3 във вр. с чл.2 и чл.10, т.1 от Наредба № 29 от 09.12.2008г. за условията и реда за организация на работата в дрогерията. АУАН бил изпратен за връчване чрез Кмета на Община Лом и връчен лично на жалбоподателката на 07.01.2014г.

        Впоследствие възоснова на така съставеният АУАН, АНО е издал атакуваното НП № ПО-05-205 от 03.02.2014г., с което на осн. чл.287, ал.3 във вр. с ал.1 от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина на Б. и било наложено административно наказание „Глоба” в размер на 5 000лв.

       Горното се установява от фактическа страна от събраните по делото писмени доказателства, както и от показанията на разпитаните в с.з. свидетели д-р Р.С., д-р И.П. и Емил Илиев, които съдът кредитира, като обективни, последователни, и намиращи се във връзка, както по между си, така и с останалите събрани по делото доказателства.

         Съдът не дава вяра на показанията на св.Я.С., тъй като последните се намират в противоречие с приетите от съда доказателства.

         Съдът намира, че съставеният АУАН и издаденото възоснова на него НП съдържат всички изискуеми от ЗАНН реквизити, касаещи съдържанието им, като подробно е описано констатираното административно нарушение и законовите норми, които са нарушени, както и мястото и времето на извършването му, и обстоятелствата, при които е извършено административното нарушение. С оглед на изложеното по-горе, съдът намира, че правилно е ангажирана административнонаказателната отговорност на извършителят на това нарушение.

          Съгласно разпоредбата на чл.6 от ЗАНН административно нарушение е това деяние /действие или бездействие/, което нарушава установеният ред на държавно управление, извършено е виновно и е обявено от закона за наказуемо с административно наказание налагано по административен ред. Следователно деянието обявено за административно нарушение трябва да е извършено виновни –умишлено или непредпазливо, като законодателят е предвидил непредпазливите деяния да се наказват само в предвидените от закона случай.

         Съгласно чл.6, т.3 от Наредба № 29/09.12.2008г. на МЗ се забранява продажбата и съхранението в дрогерията на продукти, извън посочените в чл.2, като лекарствените продукти, които се отпускат по лекарско предписание, каквито са намерените в дрогерията са извън тези, посочени в чл.2 от Наредбата. Жалбоподателката в качеството си на ръководител на дрогерията е отговорна за цялостната организация и контрола на работата в дрогерията (чл.10, т.1 от Наредба № 29/09.12.2008г. на МЗ), както и за
съхранението на лекарствените продукти, медицинските изделия, продуктите и стоките със значение за здравето на човека. В случая обстоятелството дали св.Сименова присъствала към момента на проверката работи в Дрогерията в с.Септемврийци, общ.Вълчедръм или в „Аптека” ЕООД, чийто клон е последната е без значение за констатираното нарушение. Без значение в случая дали е установено продажба на въпросните лекарствени продукти, тъй като е ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателката в качеството и на ръководител на дрогерията за съхранение на   лекарствените продукти, които се отпускат по лекарско предписание, а не за тяхната продажба.

        В нормата на чл.287, ал.3 от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина законодателят е предвидил налагане на административно наказание „глоба” на този, който продава в дрогерия лекарствени продукти, които се отпускат по лекарско предписание или продукти и стоки със значение за здравето на човека извън определените в наредбата по чл. 243.

       Съдът намира, че правилно е ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателката, като наложеното и административно наказание е в минимален размер.

       В предвид на гореизложеното, и на осн. чл.63 от ЗАНН, съдът

 

 

                                       Р  Е  Ш  И  :

 

                

         ПОТВЪРЖДАВА НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № ПО-05-205 от 03.02.2014г. на Директора на РЗИ гр.Монтана д-р Д. Караилиева, с което на жалбоподателката Б.Г.Б. с ЕГН ********** ***, ръководител на дрогерия на „Аптека” ЕООД с.Септемврийци, обл.Монтана, на осн. чл.287, ал.3 във вр. с ал.1 от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 5 000лв /пет хиляди лева/, за извършено нарушение на чл.6, т.3 във вр. с чл.2 и чл.10, т.1 от Наредба № 29 от 09.12.2008г. за условията и реда за организация на работата в дрогерията, ИЗЦЯЛО, като ПРАВИЛНО  и ЗАКОНОСЪОБРЗАНО.      

 

         Решението може да се обжалва пред Административен съд гр.Монтана, по реда на АПК, в 14-дневен срок от съобщението на страните, за неговото изготвяне.

     

         След влизане в сила на решението препис от него да бъде изпратен на Директора на РЗИ гр.Монтана за сведение и изпълнение.

                          

 

                                                                   РАЙОНЕН  СЪДИЯ :